Przechowywanie pokarmu

OPAKOWANIA NA POKARM MATKI

Przechowywanie pokarmu jest niezwykle ważną rzeczą. Warto zgromadzić nadmiar mleka matki by móc go wykorzystać w późniejszym czasie.

 

PRZECHOWYWANIE POKARMU

Przechowuj pokarm w szczelnych, sterylnych pojemniczkach, butelkach szklanych lub plastikowych z pokrywką lub foliowych jednorazowych torebkach.
Oznacz opakowanie datą i godziną odciągnięcia pokarmu. Jeśli pojemnik nie posiada podziałki, zapisz także objętość pokarmu. Jeśli używasz naczyń przeznaczonych do wielorazowego użytku po dokładnym wymyciu wyparz je, a w przypadku dzieci chorych i wcześniaków dodatkowo wygotuj.
Pakuj i zamrażaj pokarm o objętości jednego karmienia, aby nie trzeba było wylewać nadmiernej ilości mleka. Pozwoli to Tobie również na zmniejszenie czasu potrzebnego do rozmrażania pokarmu.

 

POKARM MROŻONY

Mleko matki, które ma być podane dziecku w ciągu najbliższej doby, należy wyjąć z zamrażarki i rozmrażać w lodówce do następnego dnia.

Pokarm dla niemowlaka wyjęty z zamrażarki lub lodówki można rozmrażać, zanurzając pojemnik w ciepłej wodzie – o temperaturze poniżej 50ºC.
Szybkie rozmrażanie mleka we wrzątku negatywnie wpływa na jego skład– taki pokarm nie nadaje się do karmienia dziecka. Nie wolno podgrzewać mleka naturalnego w garnku na gazie, piekarniku ani w kuchence mikrofalowej! Wysoka temperatura niszczy bowiem białka zawarte w kobiecym mleku.

Na powierzchni mleka po jego rozmrożeniu pojawia się żółta warstwa. Jest to tłuszcz, który oddzielił się w trakcie mrożenia. Warstwa tłuszczu stanowi ważny składnik odżywczy. Mleko po rozmrożeniu może wyglądać jak zważone, mieć nieprzyjemny zapach i zmieniony smak. Jest to efekt działania lipazy – enzymu trawiącego tłuszcze. Takie mleko nie jest szkodliwe dla dziecka, ale może mu nie smakować.

 

Zamrożony pokarm najlepiej przechowywać nie dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ skład kobiecego mleka zmienia się w zależności od rozwoju i wieku dziecka.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Nie znajdujesz jakiegoś produktu?

Nic nie szkodzi! Napisz czego potrzebujesz, a my przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie z odbiorem osobistym w sklepie!


    Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej polityce prywatności.

    Preferujesz kontakt telefoniczny?

    Zadzwoń do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    +48 516 123 555

    Odbieramy od poniedziałku do piątku w godz. 10-18