W samochodzie

Foteliki samochodowe i bezpieczne przewożenie dziecka w aucie to jedne z najważniejszych i najtrudniejszych tematów dla rodziców czy opiekunów.  Żeby uchronić nasze dzieci przed przykrymi, a czasem nawet tragicznymi skutkami nagłych manewrów (np. gwałtownego hamowania) czy kolizji, konieczne jest właściwe zabezpieczenie pociechy podczas jazdy.

Foteliki samochodowe a przepisy

Jeszcze do niedawna jednym z wyznaczników tego, czy dziecko powinno podróżować w foteliku, czy już nie, był jego wiek. Do 12. roku życia latorośli prawo obligowało rodziców i opiekunów do zadbania o ten element wyposażenia samochodu. Od pewnego czasu jednak obowiązek przewożenia dzieci w samochodzie z fotelikiem zależy przede wszystkim od wzrostu malca.

Zakup fotelika, w którym dziecko mogłoby bezpiecznie przemieszczać się samochodem wraz z rodzicami to niemały wydatek, na który trzeba przeznaczyć przynajmniej kilkaset złotych. Nic dziwnego, że rodzice szukają tańszych rozwiązań, kupując np. używane modele. Cena to jednak nie wszystko. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo najmłodszych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy fotelik pasuje do każdego dziecka. Wśród nowych modeli można trafić na takie, które nie będą przystosowane do budowy ciała pociechy, jego wagi i wzrostu, a co dopiero te, z których już korzystało inne dziecko. Ten element wyposażenia samochodu nie jest też uniwersalny dla każdego modelu auta. Podczas zakupu dobrze dopytać, czy zamontowany w pojeździe, którym będzie przewożone dziecko, spełni swoją funkcję. Poza tym foteliki też się zużywają, zwłaszcza po kolizji.

Kupując fotelik, warto od razu sprawdzić, czy będzie on pasował do dziecka.

Podział fotelików na kategorie

Producenci fotelików dzielą je na grupy, z których każda jest przeznaczona dla dziecka z innej kategorii wagowej. Dzięki temu fotelik lepiej chroni malucha.

 • Grupa 0 – foteliki dla dzieci o wadze nieprzekraczającej 10 kg (do ok. 9 miesięcy),
 • Grupa 0+ – foteliki dla dzieci, które ważą maksymalnie 13 kg (do ok. 18 miesięcy),
 • Grupa I – foteliki dla dzieci o wadze od 9 kg do 18 kg (ok.8 miesięcy do 3,5 roku),
 • Grupa II – foteliki dla dzieci, których waga mieści się w przedziale 15-25 kg (ok. 3-7 roku),
 • Grupa III – foteliki dla dzieci ważących między 22 kg a 36 kg (ok. 6-12 roku).

Podejmując decyzję o zakupie takiego, a nie innego fotelika warto zorientować się również w sposobie montażu i zestawić go z możliwościami, jakie daje samochód. Najlepszym rozwiązaniem jest przymocowanie fotelika za pomocą systemu ISOFIX, czyli specjalnych uchwytów, które obecnie są standardem w każdym nowym samochodzie. W autach, które nie dają takiej możliwości, trzeba wybrać fotelik do przymocowania za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Nie znajdujesz jakiegoś produktu?

Nic nie szkodzi! Napisz czego potrzebujesz, a my przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie z odbiorem osobistym w sklepie!


  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  Preferujesz kontakt telefoniczny?

  Zadzwoń do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

  +48 516 123 555

  Odbieramy od poniedziałku do piątku w godz. 10-18