Dla starszaka od 15 kg

Dla starszaka od 15 kg wybór fotela to również nie lada wyzwanie. Dla starszaków przeznaczona jest grupa II-III. To foteliki w przedziale 15-36 kg (pośrednio 22-36 kg). W większości modeli foteliki nie mają już pięciopunktowych pasów, dziecko zabezpieczane jest pasami samochodowymi.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze fotelika dla starszaka?

Pierwsza zasada: najlepiej przesadzić dziecko do fotelika 15-36 kg tak późno, jak tylko jest to możliwe. Jeszcze raz warto podkreślić, że te fotele różnią się od fotelików z innych kategorii, bo dziecko przypina się w nich przy pomocy pasa samochodowego — nie ma już wewnętrznych pasów pięciopunkowych. Fotelik 15-36 kg ma sprawić, by pas samochodowy miał odpowiedni przebieg, zarówno na biodrach, jak i na ramieniu dziecka. Dzięki tym fotelom starsze przedszkolaki i młodzi uczniowie siedzą wyżej i mają dodatkową ochronę boczną w razie wypadku.

Warto pamiętać, że pasy samochodowe nie są projektowane z myślą o małych dzieciach, tylko o ludziach dorosłych. I nie chodzi tutaj tylko o różnice we wzroście, ale przede wszystkim w budowie anatomicznej — dzieci różnią się od dorosłych wielkością i masą głowy w stosunku do reszty ciała, kształtem i budową kręgów i kości, czy rozwojem mięśni i ścięgien. Byłoby bardzo dobrze, gdyby dzieci były przesadzane do fotelików z tej grupy wagowej najwcześniej około 4 roku życia.

Odpowiednio dobrany, zapewnia właściwe prowadzenie pasa, co jest niezmiernie ważne. Bo w takim foteliku to pas samochodowy trzyma dziecko, dokładnie tak, jak dorosłego. Pierwszy pas biodrowy powinien przechodzić pod brzuchem, najlepiej po udach dziecka Drugi pas barkowy powinien przebiegać pomiędzy szyją, a skrajem barku, najlepiej po środku. W żadnym wypadku nie po szyi, ale też nie na krawędzi barku. Poza tym, dobry fotelik 15-36 kg zapewnia odpowiednią ochronę dziecka podczas zderzenia bocznego. Tu ważnym elementem samego fotelika jest dopasowany i dobrze ustawiony zagłówek, dzięki czemu głowa dziecka również jest chroniona.

Jeśli macie możliwość mocowania dla starszaka od 15 kg fotelika na Isofix to zdecydowanie polecamy. Fotelik przymocowany na Isofix przy zderzeniu bocznym mniej się kiwa i przesuwa na boki, a to zmniejsza obciążenia działające na głowę, natomiast przy zderzeniu czołowym zmniejsza obciążenia działające na brzuch i biodra.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Nie znajdujesz jakiegoś produktu?

Nic nie szkodzi! Napisz czego potrzebujesz, a my przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie z odbiorem osobistym w sklepie!


    Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej polityce prywatności.

    Preferujesz kontakt telefoniczny?

    Zadzwoń do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    +48 516 123 555

    Odbieramy od poniedziałku do piątku w godz. 10-18