Nosidła i chusty
Nosidła i chusty są coraz bardziej popularne wśród młodych i świadomych rodziców. Noszenie dzieci wzmacnia więź z rodzicem, zaspokaja potrzebę bliskości, uspokaja, relaksuje. Poza tym jest takim środkiem transportu, który sprawia, że podczas spaceru rodzic ma wolne ręce.
Noszenie dzieci ma nie tylko walor praktyczny: uwolnienie rąk, mobilność i możliwość przemieszczania się tam, gdzie wózek nie daje rady. Chusty wspierają także rozwój kompetencji rodzicielskich, zaspokajają dziecięcą potrzebę bezpieczeństwa, uspokajają i wspierają w różnego rodzaju wyzwaniach takich jak kolki niemowlęce czy pierwsze infekcje.
Rodzaje chust do noszenia dzieci
Wybór chusty do noszenia dziecka nie jest łatwy, gdyż na rynku są produkty różnego rodzaju, a ich wybór uzależniony jest od potrzeb rodzica i dziecka.
Do wyboru mamy:
- długa chusta tkana – najbardziej uniwersalna, sprawdza się od urodzenia do końca przygody z noszeniem, wymaga wprawy w wiązaniu, ale najlepiej dopasowuje się do dziecka i rodzica,
- chusta elastyczna – jest to dobra chusta dla niemowlaka i dzieci do ok. siedmiu kilogramów wagi, nie zalecana dla starszaka,
- chusta kółkowa – szybka w „obsłudze”. Dziecko w chuście siedzi na biodrze rodzica dlatego długi czas noszenia może powodować dyskomfort u dorosłego,
Uwaga: wybierając chustę do noszenia dziecka musimy także zwrócić uwagę na własne „parametry”, czyli wzrost i wagę osoby noszącej, bowiem chusty mają różne długości. Zatem osoba wyższa i tęższa będzie potrzebowała innej długości chusty do noszenia dziecka niż osoba niska. Jak widać nosidła i chusty muszą być odpowiednio dopasowane zarówno do dziecka jak i dorosłego.
Nosidło dostosowane do wieku
Ze względów bezpieczeństwa najlepiej nosić w nim dziecko, które już samodzielnie siedzi. Najmłodsze maluszki nie powinny być w nim noszone, ponieważ nosidło wymusza postawę siedzącą. Oznacza to, że kręgosłup dziecka przyjmuje właśnie taką pozycję. Jeśli dziecko samodzielnie nie siedzi, jego mięśnie przykręgosłupowe są jeszcze za słabe. W nosidle więc będzie niepotrzebnie obciążało swój kręgosłup. Poza tym nosidełko nie daje stabilnego podparcia pleców, jak to robi np. chusta tkana.
Nosidła ergonomiczne to nosidła miękkie, składające się z panelu oraz pasa biodrowego zapinanego na klamrę lub rzep i pasów naramiennych podobnych jak w plecaku. Łatwo się je obsługuje. Niektóre modele pozwalają na noszenie dzieci od 3,5 kg do nawet 20 kg. Wszystkie parametry podaje producent. Można w nich nosić malucha z przodu i na plecach.
Co jest ważne
Kolejną ważną kwestią jest prawidłowa pozycja nóżek w nosidle. Malec powinien przyjmować pozycję tzw. fizjologicznej żabki. Jego nogi powinny być zgięte tak, by kolanka układały się na wysokości bioder. Gdy staniemy przodem do lustra, nóżki powinny być szeroko rozłożone i zgięte w kolanach, by razem z pupą tworzyły literę M. Materiał do podparcia powinien sięgać dziecku minimum do pachy. Najlepiej, żeby był miękki, cienki i solidny.
Absolutnie nie nosimy dziecka przodem do świata. Nosidła, które oferują taką opcję mogą zaszkodzić delikatnemu kręgosłupowi malca, mocno go obciążając i nie pozwalając ułożyć się w pozycji fizjologicznej. Poza tym w takim nosidle cały ciężar ciała spoczywa na kroczu. W prawidłowo dobranym nosidle dziecko, będąc z przodu, może rozglądać się na boki. Jeśli chcesz, by widziało to, co ty – umocuj nosidło na plecach.
Nosidła ergonomiczne zwane są także miękkimi. Swoją nazwę zawdzięczają miękkiemu panelowi, który zabezpiecza plecy dziecka i zapewnia im prawidłową i wygodną pozycję.
Nosidła i chusty to dość obszerny temat i warto skorzystać z porady fachowca lub doświadczonej praktykującej mamy.
Nie znaleziono produktów, których szukasz.