Nosidła i chusty

Nosidła i chusty są coraz bardziej popularne wśród młodych i świadomych rodziców. Noszenie dzieci wzmacnia więź z rodzicem, zaspokaja potrzebę bliskości, uspokaja, relaksuje. Poza tym jest takim środkiem transportu, który sprawia, że podczas spaceru rodzic ma wolne ręce.

Noszenie dzieci ma nie tylko walor praktyczny: uwolnienie rąk, mobilność i możliwość przemieszczania się tam, gdzie wózek nie daje rady. Chusty wspierają także rozwój kompetencji rodzicielskich, zaspokajają dziecięcą potrzebę bezpieczeństwa, uspokajają i wspierają w różnego rodzaju wyzwaniach takich jak kolki niemowlęce czy pierwsze infekcje.

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Wybór chusty do noszenia dziecka nie jest łatwy, gdyż na rynku są produkty różnego rodzaju, a ich wybór uzależniony jest od potrzeb rodzica i dziecka.

Do wyboru mamy:

 • długa chusta tkana – najbardziej uniwersalna, sprawdza się od urodzenia do końca przygody z noszeniem, wymaga wprawy w wiązaniu, ale najlepiej dopasowuje się do dziecka i rodzica,
 • chusta elastyczna – jest to dobra chusta dla niemowlaka i dzieci do ok. siedmiu kilogramów wagi, nie zalecana dla starszaka,
 • chusta kółkowa – szybka w „obsłudze”. Dziecko w chuście siedzi na biodrze rodzica dlatego długi czas noszenia może powodować dyskomfort u dorosłego,

Uwaga: wybierając chustę do noszenia dziecka musimy także zwrócić uwagę na własne „parametry”, czyli wzrost i wagę osoby noszącej, bowiem chusty mają różne długości. Zatem osoba wyższa i tęższa będzie potrzebowała innej długości chusty do noszenia dziecka niż osoba niska. Jak widać nosidła i chusty muszą być odpowiednio dopasowane zarówno do dziecka jak i dorosłego.

Nosidło dostosowane do wieku

Ze względów bezpieczeństwa najlepiej nosić w nim dziecko, które już samodzielnie siedzi. Najmłodsze maluszki nie powinny być w nim noszone, ponieważ nosidło wymusza postawę siedzącą. Oznacza to, że kręgosłup dziecka przyjmuje właśnie taką pozycję. Jeśli dziecko samodzielnie nie siedzi, jego mięśnie przykręgosłupowe są jeszcze za słabe. W nosidle więc będzie niepotrzebnie obciążało swój kręgosłup. Poza tym nosidełko nie daje stabilnego podparcia pleców, jak to robi np. chusta tkana.

Nosidła ergonomiczne to nosidła miękkie, składające się z panelu oraz pasa biodrowego zapinanego na klamrę lub rzep i pasów naramiennych podobnych jak w plecaku. Łatwo się je obsługuje. Niektóre modele pozwalają na noszenie dzieci od 3,5 kg do nawet 20 kg. Wszystkie parametry podaje producent. Można w nich nosić malucha z przodu i na plecach.

Co jest ważne

Kolejną ważną kwestią jest prawidłowa pozycja nóżek w nosidle. Malec powinien przyjmować pozycję tzw. fizjologicznej żabki. Jego nogi powinny być zgięte tak, by kolanka układały się na wysokości bioder. Gdy staniemy przodem do lustra, nóżki powinny być szeroko rozłożone i zgięte w kolanach, by razem z pupą tworzyły literę M. Materiał do podparcia powinien sięgać dziecku minimum do pachy. Najlepiej, żeby był miękki, cienki i solidny.

Absolutnie nie nosimy dziecka przodem do świata. Nosidła, które oferują taką opcję mogą zaszkodzić delikatnemu kręgosłupowi malca, mocno go obciążając i nie pozwalając ułożyć się w pozycji fizjologicznej. Poza tym w takim nosidle cały ciężar ciała spoczywa na kroczu. W prawidłowo dobranym nosidle dziecko, będąc z przodu, może rozglądać się na boki. Jeśli chcesz, by widziało to, co ty – umocuj nosidło na plecach.

Nosidła ergonomiczne zwane są także miękkimi. Swoją nazwę zawdzięczają miękkiemu panelowi, który zabezpiecza plecy dziecka i zapewnia im prawidłową i wygodną pozycję.

Nosidła i chusty to dość obszerny temat i warto skorzystać z porady fachowca lub doświadczonej praktykującej mamy.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Nie znajdujesz jakiegoś produktu?

Nic nie szkodzi! Napisz czego potrzebujesz, a my przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie z odbiorem osobistym w sklepie!


  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  Preferujesz kontakt telefoniczny?

  Zadzwoń do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

  +48 516 123 555

  Odbieramy od poniedziałku do piątku w godz. 10-18