Zabawa i rozwój

Zabawa i rozwój są spójne ze sobą. Właśnie zabawa jest źródłem rozwoju. To naturalny i oczywisty element życia.

Zabawa uważana jest za coś tak oczywistego w życiu dziecka. Raczej nie zastanawiamy się jak ważną funkcję pełni ona w dziecięcym rozwoju.

Rolę zabawy, kategorie

– znaczenie fizyczne, zabawa jest formą aktywności ruchowej, która dodatnio wpływa na rozwój mięśni całego ciała. Zabawa pozwala także dziecku na pozbycie się negatywnych emocji np. gniew czy złość.

znaczenie dydaktyczno-edukacyjne, zabawa kształci, dziecko poznaje kształty, barwy, strukturę przedmiotu, uczy się ich znaczenia.

znaczenie terapeutyczne, dziecko uwalnia się od napięć, zabawa ułatwia wyrażenie uczuć. Zabawa może rozładowywać lęki, zaspakaja życzenia i pragnienia dziecka nie możliwe do zrealizowania w życiu codziennym.

znaczenie wychowawcze, starsze dziecko dowiaduje się w domu i w szkole, co jest dobre a co złe, jednak dopiero grupa skłania je do przyjęcia norm moralnych.

Zabawka powinna być dopasowana do wieku, trwała i bezpieczna oraz w miarę możliwości edukacyjna. Zabawa i rozwój oraz każda zabawka powinna być dobrana do odpowiedniej grupy wiekowej. Wszystko zgodnie z kolejnymi etapami rozwoju jak: unoszenie głowy w leżeniu na brzuchu, skoordynowane obroty z pleców na brzuch i z brzucha na plecy, siadanie, chodzenie czy rozwój mowy.

Dla niemowlaka: karuzele, maty, pałąki, grzechotki, gryzaki, szeleściki, przytulanki, metkowce, pozytywki, projektorki. Dla roczniaka: pchacze, chodziki, jeździki, tablice i stoliczki edukacyjne, baseny i domki z piłkami, pojazdy, duże klocki. W kolejnych etapach zaczynamy wprowadzać książki, sznurowadła-przeplatanki, puzzle i mniejsze coraz bardziej skomplikowane układanki.

Wyświetlanie 1–9 z 48 wyników

Nie znajdujesz jakiegoś produktu?

Nic nie szkodzi! Napisz czego potrzebujesz, a my przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie z odbiorem osobistym w sklepie!


    Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej polityce prywatności.

    Preferujesz kontakt telefoniczny?

    Zadzwoń do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    +48 516 123 555

    Odbieramy od poniedziałku do piątku w godz. 10-18